Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Prosadíme Czexit. A co dál?

10. 02. 2018 14:50:49
​Na sociálních sítích, a nejen na nich, pokračuje rozbouřená debata. Měla by Česká republika odejít z EU?

Měla by ČR odejít z EU? To je jedno z hlavních politických témat, která se nyní probírají na sociálních sítích. Padají emoční i věcné argumenty. U zastánců setrvání v Unii je postoj jasný, zachovat status quo anebo se více integrovat. U zastánců tzv. Czexitu pohled na věc vůbec jasný není.

Abychom mohli argumenty jedné nebo druhé strany pochopit, musíme si nejdřív vyjasnit, co vlastně ta která strana říká. Prostřednictvím tohoto blogu bych rád lidem, kteří chtějí z Unie odejít, položil několik otázek k zamyšlení. Budu rád, když mi odpověď na ně dají v komentářích.

Kdo podporuje odchod?

Mám za to, že podporovatelé Czexitu nemají jedinou politickou ideologii. Jsou zde Okamurovci, kterým vadí blízkovýchodní migranti a byrokracie. Svobodní, kteří chtějí méně regulací a také méně byrokracie. V neposlední řádě část ODS, zejména konzervativní křídlo okolo Václava Klause ml., kteří mají podobné důvody. A závěrem různé komunistické a krajně levicové entity, které by preferovaly spolupráci s Ruskem a EEU.

Důvody

Mezi nejčastější důvody nutnosti odchodu patří zmíněna byrokracie. Často jako důvod zaznívá přeregulovanost a nemožnost vyznání se v právním řádu. Opomenout se nesmí ani suverenita, o kterou má Česká republika přicházet kvůli diktátu Bruselu. Co však ten diktát Bruselu doopravdy znamená?

Dobře, odhlasujme Czexit a co bude dál?

Deregulace a snížení byrokracie

Ok, vidím ratio v tom, co zastánci odchodu říkají. Jaká je tedy představa czexitářů o tom, jak by měla Česká republika po odchodu vypadat? Jaký je strategický cíl, kterého chtějí dosáhnout?

Pokud budeme vycházet z výše uvedených důvodů, pak by ideální stav vypadal následovně. Česká republika bude suverénní zemí mimo EU, kde dojde k významné deregulaci (zjednodušení právního řádu) a radikálnímu snížení počtu úředníku a státních zaměstnanců.

Dobře, tohle zní zajímavě, pro to bych dokázal za určité konstelace hvězd hlasovat. Jak to ovšem síly podporující Czexit hodlají prosadit? Chcete mi tvrdit, že např. komunisti budou pro větší svobodu jednotlivce? Že větší svobodu nám bude chtít dát Okamura? Co když síly tyto síly dokážou prosadit odchod, ale nebudou mít v Parlamentu sílu, ba ani zastoupení?

Stejně se lze ptát i na odbourání byrokracie, což by předpokládalo propuštění desítek a možná i stovek tisíc státních zaměstnanců. Samotných státních úředníků je v České republice přes 70 000. Toto číslo je větší než kolik zaměstnanců má EU. Tak např. EK má nyní zhruba 30 000 zaměstnanců, dalších třicet tisíc se dělí mezi Evropský parlament, ESD, Evropskou radu a Radu EU.

A teď si položme otázku. Opravdu jste přesvědčeni o tom, že takové ANO, ČSSD a KSČ budou hlasovat pro menší zasahování státu do života každého z nás, když předtím prosazovali přesný opak? Vážně jste přesvědčeni o tom, že tyto strany budou masově propouštět úředníky? Protože to jsou naši domácí úředníci, kdo nás tolik dusí. S těmi evropskými přijde do styku jen mizivé procento naší populace.

K zamyšlení o deregulaci a prosazování zájmů

Prosím o vysvětlení následující věci. Velmi mnoho lidí má zásadní problém s množstvím regulací a omezení. Proč tedy volíme doma ty, kdo regulace podporují? Jelikož se tito lidé dostávají do vlády, jezdí nás reprezentovat do EU a tam by měli bojovat o naše zájmy.

Proč jsou tedy naše zájmy doma jiné než v ty v Unii? Proč by se měli zástupci stran, které rády regulují, chovat jinak v Unii než u nás doma? Proč nejsme důslední?

Za zamyšlení stojí i to, že Czexit podporují ti, kdo toho příliš neví o tom, jak Unie funguje. Připouštím, některé mechanismy nejsou jednoduché na pochopení. Pokud se však stavím do pozice jakéhosi lídra v prosazování určité myšlenky, měl bych vědět, co konkrétně mi na tom vadí. Měl bych být schopen jasně a srozumitelně vysvětlit, jak se situace změní, pokud mě lidé v dané myšlence podpoří.

Ekonomická svoboda Česka mimo EU

Zde vyplouvá na povrch až příliš mnoho nejasností. Jaký je plán po odchodu? Kam se budeme ekonomicky upínat, když se prosadí Czexit? Hlavní odpůrci EU nabízí několik variant.

Okamura například říká, že chce spolupráci v rámci suverénních zemí. Dobře. Co to ale znamená? Chce předseda odejít z Unie jen tedy, když odejdou i ostatní země? Protože po Czexitu budeme z EU jen my. O jaké spolupráci tedy mluví?

Bude chtít znovu zakládat zóny volného obchodu? Vrátit se v integraci k bodu nula? Začít od píky? Má předseda SPD vymyšlený úplně nový plán evropské integrace bez demokratického deficitu? Čeho tedy Tomio Okamura chce dosáhnout?

Jiný pohled přináší Svobodní a jejich podporovatele. Ti chtějí, abychom se stali součástí organizace EFTA. Tedy Evropského sdružení volného obchodu. Organizace čtyř zemí, která staví svoji spolupráci na dobrovolnosti. Totéž by chtěla i pro nás.

Jenže všechny čtyři země více či méně spolupracují s EU a chtějí přístup na její vnitřní trh. Budeme tedy chtít přístup k tomuto trhu taky? Pokud ano, měli bychom se připravit na tom, že budeme přijímat zákony s tím spojené. A tak se regulací, které nám vadí, nezbavíme.

Každá část vnitřního trhu s sebou přináší regulace. Pro nás to tedy bude znamenat co? To, že se danými regulacemi budeme muset řídit, jenže nebudeme mít vliv na to, jak budou vypadat. Jako příklad lze uvést Norsko. To totiž přijalo zhruba 75% směrnic Unie.

Tohle podporovatele odchodu z Unie chtějí? Pokud ano, tak je potřeba, aby to bylo řečeno. Nelze totiž říkat jenom A a zamlčet při tom B, C i D.

Závěr

Jaké postavení by tedy měla Česká republika mít? Jaký je pohled podporovatelů Czexitu na strategické cíle? K čemu chceme dojít? A jestli víte, k čemu tam chcete dojít, tak jak to udělat? Opravdu věříte v to, že se sníží byrokratická zátěž a že budeme více nezávislí?

Jsou to otázky, na které není dávána jasná odpověď a zdaleka nejsou zmíněné byť jen možné záruky. Rád bych argumenty odpůrců našeho členství v Unii pochopil.

Díky za vaše odpovědi!

Autor: Andrej Poleščuk | sobota 10.2.2018 14:50 | karma článku: 25.61 | přečteno: 1000x


Další články blogera

Andrej Poleščuk

Multikulturalismu bylo dost, nastala chvíle pro asimilaci

Liberální pohled na to, proč by stát měl přestat snažit o integrací menšin do většinové společnosti.

8.2.2018 v 20:08 | Karma článku: 48.19 | Přečteno: 10961 | Diskuse

Andrej Poleščuk

Jaderné odstrašení Ruska a Číny je správná cesta

Spojené státy přijímají novou jadernou doktrínu, aby zabránily konvenčnímu i omezenému jadernému útoku na Evropu.

4.2.2018 v 19:16 | Karma článku: 34.03 | Přečteno: 2658 | Diskuse

Andrej Poleščuk

Otevřený dopis poslanci SPD, Jiřímu Kobzovi

Můj dopis je reakcí na Vaše vystoupení Českém rozhlase. V rozhovoru jste diskutoval o možnosti vystoupení z Unie a podřizování se Bruselu.

3.2.2018 v 15:17 | Karma článku: 30.36 | Přečteno: 1416 | Diskuse

Další články z rubriky Politika

Jan Dvořák

Trpasličí slalom v Hradci

Přestože v lepších rodinách je dnes stejně dobrým zvykem, jakým bylo kdysi v neděli jít na kázání do kostela, sledovat primáckou Partičku a pak přepnout na Strašení z věže o konci demokracie, mohla zimní olympiáda obyčej narušit.

19.2.2018 v 14:50 | Karma článku: 11.95 | Přečteno: 242 | Diskuse

Jan Bartoň

Nejslabší článek ČSSD – poslanecký klub

Nové vedení ČSSD, i kdyby se chtělo co nejvíce „odstřihnout“ od politiky reprezentované Bohuslavem Sobotkou a Janem Hamáčkem, má největší potíž se svým poslaneckým klubem, v němž jsou Sobotkovi „koně“.

19.2.2018 v 12:53 | Karma článku: 27.61 | Přečteno: 682 | Diskuse

Jiří Čumpelík

Neplatný nacistický cár papíru z Mnichova od Adolfa Hitlera by si Němci měli nechat doma.

Rozjezd nového ministra zahraničí Martina Stropnického v Bulharsku na jednání ministrů zahraničí příliš nepřesvědčil, jako by neměl plný přehled o složitosti problematiky našich historických vztahů.

19.2.2018 v 10:05 | Karma článku: 29.86 | Přečteno: 1156 | Diskuse

Marie Jandová

Spolupráce s ANO na úrovni ministerských náměstků - a není to zbytečně moc, Miloši Zemane?

Nestačilo by, aby na těch ministerstvech nastoupili socdemáci v pozici vrátných a jejich kolegyně jako uklízečky? Vždyť tito lidé vědí o dění v baráku mnohdy víc než náměstci, o ministrech nemluvě.

19.2.2018 v 9:25 | Karma článku: 25.33 | Přečteno: 592 | Diskuse

Jan Bartoň

ČSSD před propastí

Kdysi se komunistická strana „poučila“ z krizového vývoje a schválila vstup sovětských vojsk do Československa. Stáli jsme podle komunistů „ krok před propastí“ a od té doby jsme udělali „velký krok vpřed“.

19.2.2018 v 8:00 | Karma článku: 29.15 | Přečteno: 929 | Diskuse
Počet článků 37 Celková karma 31.94 Průměrná čtenost 2727

Občan České republiky, který aktivně sleduje dění okolo sebe. Zajímám se o právo, politiku, postavení jednotlivce a jeho svobod ve společnosti.

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.