Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Otevřený dopis poslanci SPD, Jiřímu Kobzovi

3. 02. 2018 15:17:27
Můj dopis je reakcí na Vaše vystoupení Českém rozhlase. V rozhovoru jste diskutoval o možnosti vystoupení z Unie a podřizování se Bruselu.

Vážený pane poslanče,

velmi nemile mě překvapilo Vaše vystoupení během rozhovoru v Českém rozhlase dne 1. 2. 2018. V něm jste diskutoval o možnosti vystoupení České republiky z Unie. Údajně jsme podřízení Bruselu, který nám bere stále víc a víc pravomocí.

Jste zastánce tzv. Czexitu. Očekával bych tedy, že budete přesně vědět, jaké problémy s sebou Unie přináší, v čem přesně nás omezuje, co musí být jinak. Začínám však mít vážné pochybnosti o tom, že alespoň náznakem tušíte, o čem to vlastně mluvíte.

Jelikož mě Vaše veřejné ztrapnění svým způsobem zamrzelo, rozhodl jsem se Vám napsat tento dopis v naději, že si do příště uděláte své domácí úkoly. Byl jste totiž jako školáček.

Orgány

Chtěl bych začít institucionálním vymezením. Evropská unie má čtyři základní orgány. Evropskou radu, Komisi, Radu EU a Europarlament.

Evropská rada dle čl. 15 Smlouvy o EU (dále jen „SEU") obecně určuje politický směr, kterým se bude Unie ubírat a nevykonává legislativní funkci. Zasedají v ní hlavy států anebo předsedové vlád. To záleží na každém členském státu. Zde se rozhoduje na základě konsenzu, tedy jednomyslnost. Za zmínku stojí i to, že formálně jmenuje Komisi.

Dále zde máme Komisi. To, co dělá či nedělá je vymezeno v čl. 17 SEU. Namátkou. Komise jako jediná může přijít s návrhem nařízení anebo směrnice. Hlídá to, jestli státy dodržují evropské právo. Jestli ne, může na ně podat žalobu. Tento orgán je složen z 28 členů, tedy komisaře jednoho za každý stát. Za nás v tomto orgánu sedí Věra Jourová.

Potom je to Rada EU nebo Rada ministrů. Vymezena v čl. 16 SEU. Ta vykonává legislativní a rozpočtovou funkci. Tzn., že přijímá to, co ji navrhne Komise. Každý členský stát tam má svého zástupce. Buď premiéra anebo ministra. To závisí na tématu, o kterém se rozhoduje. V Radě se rozhoduje kvalifikovanou většinou.

A naposled zde máme Evropský parlament. Ten je složený ze zástupců, které si jednou za pět volíme. Za Českou republiku v něm sedí 21 europoslanců z celkových 751. Ti jsou rozděleni do frakcí. Rozhodují podle politických preferencí frakce, ne národnosti. Evropský parlament rozhodují o přijetí Komise jako sboru. Stejně tak ji může vyjádřit nedůvěru.

Právní akty

Evropská unie má následující právní akty. Nařízení, směrnici, rozhodnutí a doporučení.

Nařízení může navrhnout pouze Komise a přijme ji Rada EU a europarlament, ne vždy však musí přijmout oba sbory. Jedná se o akt, který je platný přímo. Jako zákon. Je nadřízena národnímu právu.

Směrnice je rovněž právním aktem, který může navrhnout pouze Komise. Přijetí je stejné jako v případě nařízení. Směrnice je zde od toho, aby sjednocovala právní prostředí v EU. Stát na základě ni přijde zákon. Pokud nepřijme, potom bude směrnice působit jako nařízení.

Rozhodnutí je individuální právní akt. Platí pro toho, komu je určen a to v celém svém rozsahu.

A na závěr jsou zde doporučení a stanoviska, která však nemají právní závaznost.

Kdo o čem rozhoduje

A teď k té části, pane poslanče, kde jste tak selhal. Kdo v EU rozhoduje? Rozhoduje Rada EU a Evropský parlament. Komise rozhodnout může, ale ne v legislativních aktech.

Řekl jste, že kvóty byly přijaty nařízením Evropské komise. Teď už ovšem můžete vědět, že žádné nařízení Komise není. Je pouze nařízení Rady a Evropského parlamentu, popřípadě jednoho z těchto orgánů. Komise podá jen návrh, který ovšem zase nemůže podat Rada ani europarlament.

Do rozhodovacího procesu Evropská rada nevstupuje proč?? Protože nemá legislativní pravomoci.

Pane poslanče, Vaše strana nás chce z Unie dostat. Přeci jen, toho podřizování se Bruselu už bylo dost, že? Chápu, že část populace po Vás takovou rétoriku vyžaduje. Abyste se mohl udržet tzv. u koryta, potřebujete si jejich přízeň udržet.

Opravdu si však myslíte, že můžete jít do rozhovoru takto nepřipraven? Do rozhovoru, kde budete vypadat komicky, protože neznáte naprosté základy? Kde Vás, zákonodárce a ústavního činitele, bude poučovat moderátor? Víte Vy vlastně proti KOMU a ČEMU vystupujete? Anebo jste neměl na výběr a Váš předseda Vás do toho rádia poslal, protože dokážete mluvit o trochu lépe než Miloslav „Zabrušovatel“ Rozner?

Třeba byste z té Unie ani nechtěl vystoupit, až se dozvíte, jak vlastně funguje. Pevně věřím, že Vám tyto základy rozdělení pravomocí v EU pomohou ve Vašem dalším vystupování.

S pozdravem,

Andrej Poleščuk.

Autor: Andrej Poleščuk | sobota 3.2.2018 15:17 | karma článku: 30.36 | přečteno: 1416x


Další články blogera

Andrej Poleščuk

Prosadíme Czexit. A co dál?

​Na sociálních sítích, a nejen na nich, pokračuje rozbouřená debata. Měla by Česká republika odejít z EU?

10.2.2018 v 14:50 | Karma článku: 25.61 | Přečteno: 1000 | Diskuse

Andrej Poleščuk

Multikulturalismu bylo dost, nastala chvíle pro asimilaci

Liberální pohled na to, proč by stát měl přestat snažit o integrací menšin do většinové společnosti.

8.2.2018 v 20:08 | Karma článku: 48.19 | Přečteno: 10961 | Diskuse

Andrej Poleščuk

Jaderné odstrašení Ruska a Číny je správná cesta

Spojené státy přijímají novou jadernou doktrínu, aby zabránily konvenčnímu i omezenému jadernému útoku na Evropu.

4.2.2018 v 19:16 | Karma článku: 34.03 | Přečteno: 2658 | Diskuse

Další články z rubriky Politika

Jan Dvořák

Trpasličí slalom v Hradci

Přestože v lepších rodinách je dnes stejně dobrým zvykem, jakým bylo kdysi v neděli jít na kázání do kostela, sledovat primáckou Partičku a pak přepnout na Strašení z věže o konci demokracie, mohla zimní olympiáda obyčej narušit.

19.2.2018 v 14:50 | Karma článku: 11.60 | Přečteno: 229 | Diskuse

Jan Bartoň

Nejslabší článek ČSSD – poslanecký klub

Nové vedení ČSSD, i kdyby se chtělo co nejvíce „odstřihnout“ od politiky reprezentované Bohuslavem Sobotkou a Janem Hamáčkem, má největší potíž se svým poslaneckým klubem, v němž jsou Sobotkovi „koně“.

19.2.2018 v 12:53 | Karma článku: 27.61 | Přečteno: 667 | Diskuse

Jiří Čumpelík

Neplatný nacistický cár papíru z Mnichova od Adolfa Hitlera by si Němci měli nechat doma.

Rozjezd nového ministra zahraničí Martina Stropnického v Bulharsku na jednání ministrů zahraničí příliš nepřesvědčil, jako by neměl plný přehled o složitosti problematiky našich historických vztahů.

19.2.2018 v 10:05 | Karma článku: 29.86 | Přečteno: 1146 | Diskuse

Marie Jandová

Spolupráce s ANO na úrovni ministerských náměstků - a není to zbytečně moc, Miloši Zemane?

Nestačilo by, aby na těch ministerstvech nastoupili socdemáci v pozici vrátných a jejich kolegyně jako uklízečky? Vždyť tito lidé vědí o dění v baráku mnohdy víc než náměstci, o ministrech nemluvě.

19.2.2018 v 9:25 | Karma článku: 25.33 | Přečteno: 585 | Diskuse

Jan Bartoň

ČSSD před propastí

Kdysi se komunistická strana „poučila“ z krizového vývoje a schválila vstup sovětských vojsk do Československa. Stáli jsme podle komunistů „ krok před propastí“ a od té doby jsme udělali „velký krok vpřed“.

19.2.2018 v 8:00 | Karma článku: 29.15 | Přečteno: 923 | Diskuse
Počet článků 37 Celková karma 31.94 Průměrná čtenost 2727

Občan České republiky, který aktivně sleduje dění okolo sebe. Zajímám se o právo, politiku, postavení jednotlivce a jeho svobod ve společnosti.

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.